si-icn-macafzar

راهنمای سوئیچ به مک – ریست کردن NVRAM

NVRAM بخش مهمی از سیستم حافظه کامپیوترهای مک را تشکیل می‌دهد که نگهداری تنظیمات سخت‌افزاری را بر عهده دارد. ممکن است شما پیش از این نام آن را PRAM شنیده باشید. تفاوت در این است که این بخش در مک های جدید با NVRAM و در کامپیوترهای قدیمی‌تر اپل مانند PowerPCها، با PRAM شناخته می‌شود.

این حافظه، مواردی همچون:
– میزان صدای خروجی اسپیکرها
– رزلوشن صفحه‌نمایش
– اطلاعات دیسکی که سیستم‌عامل از روی آن بوت می‌شود
– آخرین وضعیت کرنل‌پنیک
و…
را نگهداری می‌کند.

* به زودی در مقاله جداگانه توضیحات کافی را در مورد کرنل پنیک (Kernel Panic) دریافت خواهید کرد.

برای آگاهی از ریز وظایف NVRAM می‌توانید به این صفحه در سایت اپل مراجعه کنید.

مشکل چه زمانی پیش می‌آید و چرا باید NVRAM یا PRAM را ریست کرد؟
همانظور که گفته شد، وظیفه NVRAM یا PRAM، ذخیره اطلاعات سخت‌افزارهای مک است. گاهی مشکلاتی مانند عدم خروج صدا از اسپیکرها، به هم خوردن تنظیمات مربوط به رزلوشن صفحه، برخورد به مشکل در هنگام اتصال مانیتور ثانویه به مک و همینطور طولانی شدن زمان بوت سیستم (که ناشی از عدم توانایی سیستم در یافتن استارت‌آپ دیسک اصلی است) پیش می‌آید. برای رفع این مشکلات، ریست کردن این بخش، اولین و ساده‌ترین راه چاره است.

همچنین، حتی اگر مشکلات فوق به چشم نیایند، ریست کردن NVRAM یا PRAM در مک، ضرری ندارد و می‌تواند به کارکرد بهتر برخی بخش‌ها کمک کند.

چگونه عملیات ریست را انجام دهم؟

nvram-reset-keyboard-macafzar.jpeg

همه پورت‌های مک خود را از USBها، کابل شبکه، هدفون و مانیتورهای ثانویه آزاد کرده و سپس کامپیوتر خود را خاموش کنید. قبل از راه‌اندازی مجدد، کلیدهای ترکیبی Command+Option+R+P را نگه دارید و سپس کامپیوتر را روشن کنید. چهار کلید مذبور را رها نکنید. صدای بوت شدن مک را یکبار می‌شنوید و صفحه نمایش نیز یکبار روشن می‌شود. این عملیات، یکبار دیگر تکرار می‌شود. در انتهای تکرار عملیات و پس از روشن شدن صفحه نمایش برای بار دوم، کلیدهای ترکیبی را رها کنید. با اتمام صحیح این مراحل، NVRAM یا PRAM مک ریست شده است.

توجه: کلیدهای ترکیبی را از لحظه روشن کردن کامپیوتر تا آخرین مرحله (تکرار عملیات بوت، شنیدن صدای بوت و روشن شدن مجدد صفحه نمایش) رها نکنید. البته در صورت اشتباه در اجرای مراحل، مشکل خاصی برای مک پیش نمی‌آید؛ اما NVRAM یا PRAM به درستی ریست نمی‌شود.

چنانچه سوالی در رابطه با این مطلب دارید، می‌توانید آن را در کامنت‌ها مطرح کنید.

+ , +

6 پاسخ
  1. امیر
    امیر says:

    با سلام
    مشکلی برای آی مک من پیش آمده شب خاموشش کردم و ازصبح دیگه مانیتورش روشن نمیشه درحالیکه چراغ پاور روشن میشه و صدای فن هم میاد این در حالیه که هیچ ضربه ای نخورده یا موردی که بخواد مشکل ساز بشه اگه راهنماییم کنید ممنون میشم ضمنا ریست NVRAMوPRAM هم کردم جواب نداد

    پاسخ دادن

تعقیب

  1. […] به ریست کردن NVRAM یا PRAM نیز داشته باشید که مراحل آن در اینجا آورده شده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *